Kui lugesin suve keskpaigas analüütikute soovitusi osta üliodavaid Vene aktsiaid, võttis see pehmelt öeldes pead vangutama.
- Börsimaaklerid Moskvas Foto: EPA
Sügise hakuks oli börs veel rohkem kukkunud ning ma ei näinud mingit põhjust, miks see peaks suuna üles võtma. Viimaste poliitiliste arengute keskel hakkab aga olukord muutuma.
Esimesed koidukiired
Vene majandus on viimase paari aasta jooksul sõitnud korralikel Ameerika mägedel. Mullu märtsis toimunud Krimmi poolsaare annekteerimisele järgnesid mõne kuu pärast Euroopa Liidu ja USA sanktsioonid. Majanduslik isolatsioon kombineerituna odava nafta hinnaga paiskas teravasse langusesse rubla kursi ning põhjustab tõenäoliselt tänavu Vene majanduse 3,8protsendise kahanemise. Investoritele pole see kaugeltki mitte pilt tõotatud maast.
Keset sombust novembrikuud tundub aga, et paistma hakkavad esimesed koidukiired. USA president
Barack Obama ja Vene president
Vladimir Putin koos Euroopa Liiduga ühendavad jõudusid, et võidelda terroristide vastu. See viib tähelepanu ära Ukraina kriisilt ja loodetakse, et aitab leevendada ka Venemaa vastu suunatud
sanktsioone. Nagu näha, siis Vene börsil juba kruvitakse selles vaimus ootusi üles. Rublapõhine Vene börsiindeks Micex tõusis nädala alguses vaid päevaga üle 3protsendi ning sel aastal on see ligi 28% plussis.
- Rublapõhine Vene börsiindeks Micex Foto: Miguel Alvarez
Ettevõtted juba kohandunud
Eilseks oli ka suurim dollarites Venemaale panustav börsil kaubeldav fond Market Vectors Russia ETF (RSX) kahe päevaga kerkinud ligi 6 protsenti. Lähiaja lennukas tõus peegeldab investorite tõsist usku, et riikide koondumine ühiseks võitluseks terrorismi vastu võib viia ka Venemaa vastu suunatud sanktsioonide lõdvendamiseni.
Positiivselt võib investorite kindlustundele mõjuda ka see, et sealsed ettevõtted on oma tegevuse uue olukorraga juba kohandanud. Vene riiklik pank VTB teatas eile oodatust
paremad kolmanda kvartali majandustulemused. Seejuures rõhutas riigi suuruselt teine pank, et sanktsioonidega ollakse juba harjunud ja äritegevust need enam oluliselt ei kõiguta. Panga juhtkonna teatel on esialgne šokk juba üle elatud ja äritegevus vastavalt kohandatud. Mis omakorda tähendab, et juhul kui lääneriigid peaksid sanktsioone kas või sammu võrra lõdvendama, saavad Vene ettevõtted sellest kasu ning ralli kestab.
Riskijulgete investorite mänguplats
Paistab, et idanaabrite börs hakkab tõepoolest põhjamudast välja ronima. Juhul kui nafta hind geopoliitiliste konfliktide käigus tõuseb ja
rahvusvahelisi sanktsioone tuleva aasta alguses lõdvendatakse, siis on Vene firmadel uut lootust. Börsigraafikud näitavad juba praegu, et investorid ei taha rongist maha jääda. Kuna kummagi arengu suhtes pole veel täit kindlust, siis on minu hinnangul Vene börs jätkuvalt riskijulgete investorite mängumaa. Neile soovin aga edu.
Seotud lood
Tunnistan, et minu naaber on aeg-ajalt, kui mitte alati, tõeline lurjus. Ometi jälgin tema tegemisi alati suure, ent põlgliku huviga ja vahel haarab mind soov tema pealt pisut kasu lõigata.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.